Vad är kyrkobok

Vad betyder missväxt

Kyrkbok (eller kyrkobok) är ett register som kyrkan (församlingen) var ålagd att föra över alla församlingens invånare. [1].
 • Kyrkobok förkortningar
 • Arkivdigital

  Kyrkoarkiven är en viktig källa för bland annat släkt- och hembygdsforskare, de ger uppgifter om exempelvis personers födelse, vigsel, död och flytt. Material finns publicerat från slutet av talet till talets början. årsgräns gäller för publicering av digitaliserade arkivhandlingar i enlighet med Offentlighets- och.

  Vad är konfirmation

  Kyrkböckerna har mikrofilmats och skannats. De är allmänt tillgängliga på mikrokort för tiden fram till ( vad gäller död- och begravningsböcker) vid Riksarkivet i Arninge samt genom SVAR. Efter abonnemang hos SVAR är kyrkböckerna även tillgängliga som digitala bilder på webbplatsen

  Släktforska

  Grunden för släktforskaren är kyrkoarkiven. Här finns primärkällorna, det vill säga födelse-, död- och vigselböcker, men också husförhörslängder och in- och utflyttningslänger. Detta är de viktigaste källorna för släktforskaren men kyrkoarkiven innehåller en hel del mer.

  Kyrkobok förkortningar

 • Man börjar med att slå upp probanden (utgångspersonen i antavlan) i födelseboken.

 • vad är kyrkobok


 • Kyrkoarkiv

   Kyrkoarkiven som förvaras på landsarkiven innehåller många olika slags längder och förteckningar över folket i församlingarna. Grunden i den kyrkliga folkbokföringen utgörs av ministerialböcker (födelse- och doplängder, lysnings- och vigsellängder, död- och begravningslängder) samt husförhörslängder. Födelse- och dopböcker.

  Riksarkivet gratis släktforskning

  Kyrkbok (eller kyrkobok) är ett register som kyrkan (församlingen) var ålagd att föra över alla församlingens invånare. [ 1] Innehåll 1 Historia Norden 2 Släktforskning i kyrkböcker 3 Svenska typer av kyrkböcker Ministerialböcker Övriga kyrkböcker 4 Se även 5 Referenser Historia.

   Riksarkivet kyrkböcker

  Kyrkoarkiven är en viktig källa för bland annat släkt- och hembygdsforskare, de ger uppgifter om exempelvis personers födelse, vigsel, död och flytt.